<%= Application["key_word2"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["uni_title"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["description"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>
1400 پنجشنبه 11 آذر
 
<%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>

نقاشی پاستل کار در

با مجوز رسمی از اداره فنی و حرفه ای ، وزارت کار و امور اجتماعی
مشاوره رایگان ثبت نام
22764035-6
09363960539
دیپلم - MBAمعرفی دوره نقاشی پاستل کار در

پاستل

شروع طراحی با پاستل:

مدادرنگی های خود را کنار بگذارید، حالا زمان نقاشی با پاستل است.
پاستل ها قرن هاست که توسطهنرمندان به کار گرفته می شوند و به دلیل قابلیت حمل، نیاز به آب، قلمو و یا پالت ندارند.
اما در ابتدا باید با مفهوم پاستل آشنا شوید، پاستل مفهوم واضح و مشخصی ندارد.
جالب است بدانید که اثری که با پاستل خلق می شود، پاستل یا طراحی پاستلی، نقاشی پاستلی نامیده می شود.

شروع نقاشی با پاستل

پاستلهای قلمی نرم در جابه جایی ها کثیف می شوند، پس پیش از رنگ آمیزی باید آنها را باپارچه تمیز کنید.
انتخاب یک سطح با ته رنگ بهتر از سفید خالص است.
می توانید این کاغذها را بهصورت آماده تهیه نموده و یا با استفاده از اکرلیک یا آبرنگ اندکی رنگ آن را تغییردهید.
برای جلوگیری از محو شدن ویا لکه دار شدن می توانید در حین طراحی از فیکساتیو در محل مشخص استفاده نمایید.
توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از فیکساتیو در نهایت منجر به کدر و تیره شدن کار خواهد شد.
این کار را بر روی نقاشیهای مختلف تمرین و تکرار کنید.

پاستل های نرم،رنگمایه ی بسیار داشته و مناسب ترکیب کردن هستند

.
پاستل های سخت مثل پاستل مدادی، مناسب افزودن جزییات به نقاشی های پاستلی هستند.


پاستل های روغنی، چسب روغنی داشته و به اندازه ی پاستل های نرم کدرنبوده و لکه ایجاد نمی کنند
پاستل های حلال در آب که اخیرا تولید شده اند، با کشیدن قلموی خیس برروی رنگ، حالتی نیمه شفاف به خود می گیرند

توانايي آماده سازي زمينه كار  پاستل

دو تکنیک درپاستل وجود دارد. روش خشک وروش خیس. در روش خشک که رایج تر است تنهای رنگی باپهنای پاستل بروی زمینه زده میشود. رنگهای پاستل را نمیتوان بصورت لایه لایه خیلی روی یکدیگر زد. چون کدر ومات میشوند. همچنین رنگها روی زمینه خیلی خوب با یکدیگرمخلوط نمیشوند. در کار باپاستل هرچه تعداد و تنوع رنگهای مورد استفاده تان بیشترباشد بهتر است. میتوان باانگشت یا محو کن قسمتهایی از نقاشی را که نیاز دارد، محوو نرم نمود. زمینه هایپرزدار و زبر برای کار با پاستل مناسبترند و رنگهای پاستل که مات و ظریف میباشند روی این سطوح بهتر قرار گرفته و مینشینند.

پاستل در کشیدن اتودها و اسکیسها آزادی خاصی به دست نقاش میدهد. رنگهای پاستلی روی زمینه سفید درخشندگی بهتری دارند. سطح کاغذپاستل هرچه زبرتر و پرزدارتر باشد بهتر است. از کتان ریزبافت نیز که بخوبی بروی مقوای کلفت یا تخته سه لایی چسبانده شده باشد، میتوان بعنوان زمینه استفاده کرد.برای اینکه ذرات پاستل بهتر روی زمینه بند شوند زمینه را با محلول رقیق چسب کازئین که در آن سنگهای کوبیده مخلوط کرده باشند میپوشانند. برای اینکه رنگهای پاستل روی کاغذ یا زمینه یا پارچه برجسته تر شوند، به چسب پودر رنگی روشن و معمولا خاکستری میزنند. زمینه را پس از خشک شدن باید با سمباده مالید تا زبری زیاده آن گرفته شود.

در روش خیس به پاستل آب میزنند ورنگ را با قلم موروی کاغذ میمالند. کار با این روش برای مبتدی ها دشوار است. بایددقت داشت که رنگهادر اثر خیس شدن تیره تر میشوند.

پاستل را به همراه آبرنگ و گواش و سایر رنگهای چسبی میتوان بکار برد. گاهی زمینه رنگی را با رنگهای فوق میزنند وبعد برای تغییر تن رنگی قشر نازکی از پاستل بروی آن میمالند.

بهترین زمینه نقاشی با پاستل در ابتدای راه،استفاده از کرباسِ کشیده شده است؛ همان بوم های سفید رنگی که مخصوص نقاشی رنگ روغن هستند. این بوم ها را می توانید از مغازه به صورت آماده تهیه کنید و یاخودتان بسازید. برای این کار کافیست کرباس را تا جای ممکن بکشید و روی قاب چهارگوش ساخته شده از چوب با میخ محکم کنید. حتماً توجه داشته باشید کرباس هیچ گونه چین وچروکی نداشته باشد. صاف و محکم و البته یکدست بودن سطح زمینه نقاشی، تأثیر شگرفی در نقاشی دارد. برای یکدست کردن سطح کرباس نیز می توانید از کاغذهای مشکی سنباده استفاده کنید.

انواع پاستل(چرب و گچي)

پاستل: نوك اين ابزارداراي مواد رنگين است.قدرتتركيب رنگها در پاستل گچي بيشتر است .

نقاشي به شيوه پاستل گچي معمولا روي مقواهاي رنگي مخصوصي كه {مقواي پاستل}ناميده مي شود ؛ صورت مي گيرد.مقواي پاستل بافتهاي درشتي دارد. دراين شيوه ابتدا باپاستل گچي طرح را رنگ ميزنند و سپس با انگشت؛ پنبه يا محو كن رنگها را محو مي كنند. ويژگي پاستل گچي درمحو شدن زيباي رنگها ؛ ايجاد سايه روشنهاي شفاف و هاله هاي رنگي است.

پاستل در دو نوع گچي و روغني است . پاستل روغني(مداد شمعي) بيشتر براي نقاشي كودكان مناسب است. پاستل روغني بر خلاف پاستل گچي به راحتي قابل محو شدن نيست.(براي محو كردن از بنزين استفاده ميشود.)رنگهاي آن بسيارشفاف و نقاشي با آن نسبتا ساده و دلنشين است. بيشتر پاستلهاي روغني ساده وارزان از كيفيت خوبي برخوردار نيستند.پاستل 32 رنگه چيني نمونه اي از پاستلهاي روغني مطلوب و شفاف به شمار مي رود.پاستل:مقواي پاستل(كاغذ خيلي سفت و موج داركه دررنگهاي گوناگون وجوددارد.

پاستل گچی

 پاستلگچي  (softpastel) خميري است از رنگيزه ي خوب ساييده شده و محلول رقيق كتيرا-يا متيل سلولزكه به شكل قلمه در آمده{وا‍‍ژه"پاستل" از pastello ايتاليايي به معناي "خمير" گرفته شده است}.ذرات رنگيزه در پاستل گچي به سستي پيوندمي يابند و خوب به زمينه نمي چسبند.

اگرچه در سده های پانزدهم و شانزدهم ازرنگیزه سست پیوند برای طراحی رنگی استفاده می شد هنر نقاشی پاستلی از سده هجدهم به بعد رواج یافت. 

پاستل های گچی موجود در بازار معمولاحاوی مقداری ماده محافظت کننده وگاه دارای ماده ضد قارچ اند.در رنگسایه های مختلف از هر رنگ به مقدار لازم گل سفید به کار میرود(پاستل های روشن به مقدار زیاد گل سفید و اندکیرنگیزه دارند).

تولیدکنندگان مواد هنری-انواع پاستلهای گچی سفت-نیمه سخت- ونرم در شکل های مختلف(مستطیلی پهن یا باریک ویا استوانهای)را به بازار عرضه میکنند. مدادپاستل با غلاف چوبی نیز ساخته میشود که مغز آن سخت تر ازقلمه پاستل است.

تثبیت کنند های پاستل

ذرات رنگیزه پاستل گچی مانند"غبار"برروی زمینه می نشینند و بسا که با فوت کردن ملایم پراکنده شوند.بنابراین طرح یا نقاشی پاستلی را پس از اتمام کار باید به طریقی حفظ کرد.بدین منظور غالبا ماده تثبیت کننده(Fixative)به کارمیبرند.یاد آور می شوم که تثبیت کننده ها نمود نقاشی پاستل را کم یا بیش تغییرمیدهند.در بعضی رنگیزه های پاستل احتمال تغییر رنگ بیشتراست. اگرنقاشی یا طراحی پاستلی در قاب شیشه ای جای داده شود دیگر تثبیت آن ضرورتی ندارد.

 بسترها و زمینه ها

رنگ پاستل به راحتی بر سطح کاغذ های NOTمی نشیند.از کاغذهای H.P.هم می توان برای بسترطراحی باپاستل استفاده کرد ولی کاغذ های براق به هیچ وجه برای این کار مناسب نیستند.درواقع استقرار ذرات رنگیزه بر روی سطح بستر مستلزم دندانه دار بودن آن است.بنابراین پاستل را نه فقط بر روی کاغذ های طراحی وآبرنگ بلکه روی تخته یامقوای آستر کاری شده نیز می توان به کار برد.

اغلب نقاشانی که با پاستل گچی کارمیکنند کاغذ رنگدار را بر کاغذ سفید ترجیح می دهند.برای ته رنگ زدن بر کاغذ سفید میتوان ازآبرنگ-تمپراآکریلیک رقیق و حتی از جوهرهای با ثبات استفاده کرد.کاغذهای رنگی مخصوصکار با پاستل  در رنگ های متنوع و طیفی ازخاکستری های روشن تاسیاه  در بازاریافت می شود.

محافظت از آثارپاستلی

نقاشی یا طرح پاستلی باید همواره درمحیطی خشک نگهداری شود تا از تاثیر مخرب قارچ ها مصون بماند. برای محافظت نقاشی لازم است که درقاب شیشه ای نگه داری شود و پشت قاب با مقوابسته شود.

 

 روشهای کار با پاستل گچی

  طراحی پاستلی کیفیتی نرم ومات دارد.هنگامی که قلمه پاستل برسطح بستر کشیده می شود رنگیزه خرد شده در الیاف کاغذ و یا در روکش بستر جای میگیرد.مقداری از غبار رنگ هم در هوا و کف زمین وروی دست ها و لباس پراکنده میشود. به همین دلیل باید از کاربرد پاستل های حاوی رنگیزه سمی خودداری کرد.

جلوه های خطی و رنگسایه ای: روش معمول در نقاشی پاستل این است که ابتدا رنگ ها ورنگسایه ها را با انگشت-محوکن ویاقلمو به نرمی در هم می آمیزند وسپس روی این سطح رنگی-لکه ها یا خطوط دیگری میگذارند.نحوه استقرار رنگیزه بر سطح کاغذ بستگی دارد به میزان فشاری که بر قلمه وارد می آید.

چهره نگاری با پاستل: پاستلبه دلیل خصوصیاتش ماده مناسبی برای چهره نگاری است.با پاستل می توان سایه هاوروشنی های چهره را به طور کامل بازنمایی کرد.هرچند که پاستل های گچی ماهیتا درطیف رنگسایه های متوسط تا روشن بهترعمل میکنند.روش درست این است که کار از نواحی روشن وبه سایه های تیره ختم شود.درکار با پاستل باید مواظب بود که بخش های نقاشی شده بر اثر تماس دست مخدوش نشوند.برای تغییر و اصلاح کار میتوان از پاک کن خمیرگونه استفاده کرد.

نکاتی از پاستل گچی

1-  رنگ‌دانةساییده شده و محلول رقیق کتیرا که به شکل قلمی، چهارگوش یا مداد درآمده باشد راپاستل گچی می‌گویند.

2-  پاستل گچی مثل دیگر رنگ‌ها نیست و خوب به زمینه نمی‌چسبد و پوشانندگی آن کم است و حالت غبارگونه به زمینه می‌چسبد.

3-  پاستل‌های گچی درشکل‌های سخت، نیمه سخت و نرم وجود دارد که می‌توان کیفیت‌های متفاوت را درکنار هم به کار برد.    دوره های مرتبط