<%= Application["key_word2"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["uni_title"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["description"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>
1400 جمعه 12 آذر
 
<%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>

نقاشی رنگ روغن کار در

با مجوز رسمی از اداره فنی و حرفه ای ، وزارت کار و امور اجتماعی
مشاوره رایگان ثبت نام
22764035-6
09363960539
دیپلم - MBAمعرفی دوره نقاشی رنگ روغن کار در

رنگ روغن

رنگ روغن یکی از مواد به‌کار رفته در نقاشی و همچنین نام دسته‌ای از تکنیک‌های نقاشی است که از این ماده استفاده می‌کنندروغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است. سپس این روغن را با موادرنگی مخلوط می‌کنند. رنگ‌دانه‌ها نیز معمولاً با پایه سرب وکادمیوم یا سنتتیک و پلیمری هستند. برای پاک کردن رنگ روغن از تینراستفاده می‌شود.

در این نوع رنگ‌ها ، رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استرگلیسیرین بااسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند. این روغن‌‌هادر هوا اکسیده شده و به ترکیبات سیر شده تبدیل می شوند و لایه‌ای سخت مقاوم و محافظ تشکیل می دهند که از نفوذ آب در رنگ دانه جلوگیری می کنند.

رقیق کننده: برای رقیق کردن و سهولت کاربرد رنگ به کار می رود و معمولایک حلال هیدرو کربنی نظیر تربانتین است که به روغن تربانتین شهرت دارد.


رنگهاي پوششي (رنگ روغني)

تركيبي از رنگدانه‌ها، رنگدانه يارها، حلال، روغن اسكاتيف،روغن برزك و ... مي‌باشدرنگهاي روغني به وسيله تينر روغني رقيق مي‌شوند و رنگها هواخشك هستند اين رنگها دردو نوع مات و براق به بازارعرضه مي‌شوند و قابل استفاده باقلم مو، پيستوله و غلتك مي‌باشند. رنگهاي روغني حدود 12 ساعت زمان لازم دارند تا به طور نهايي خشك شوند وبراي خشك شدن سطحي در حدود 4 تا 6 ساعت زمان لازم است.

البته دماي هوا تاثير زيادي دارد.در گذشته براي مات كردن رنگهاي روغني براق،مقداري مل الك شده داخل آن ريخته و آن را خوب مخلوط مي‌كردند كه اينكارعلاوه بر زبري رنگ باعث گرانروي آن مي‌شد.كه براي از بين بردن زبري و گرانروي آن مقداري تينر روغني و روغن اليف به آن اضافه ميكردند.

رنگهاي روغني براق از استحكام و بهداشت بيشتري نسبت به رنگهاي روغني مات دارد.امروزه براي رنگ آميزي مصنوعات چوبي كمتر از رنگ روغن استفاده مي‌شودزيرا اين رنگها مدت زيادي را براي خشك شدن نياز دارند. اين رنگها قابل استفاده با قلممو،پارچه بدون پرز، پيستوله و غلطك مي‌باشد.در صورت نبودن تينر روغني از بنزين و نفت به عنوان رقيق كننده مي‌توان استفاده نمود.    


رنگ زمینه

روی سطحی که دارای ته مایه رنگ است رنگی با کنتراست بیشتر برای لایه بعدی استفاده کنید، به این معنی که دو رنگ متضادروی هم قرار گیرند. رنگ زمینه در رنگ روغن بسیار مهم است.

زیر سازی:(Underpainting) نقاشی را با رنگ کم( لایه ای نازک)شروع کنید تا خیلی زود خشک شود (مانند یک لایه خاک) و این کار بایدقبل از اضافه کردن رنگ های اصلی طرح و سایر جزئیات روی بوم انجام شود ، دقیقا به معنای زیر سازی.

پولیش:  در این قسمت کار صبر و دقت زیاد باید داشته باشید. پولیشها اکثراً به صورت اسپری هستند.

ایجاد عمق:(Scumbling) یک لایه از رنگ راروی رنگ های خشک و یاکمی خشک قرار دهید، این کار اجازه می دهد که رنگ زیرین کمتربه چشم آید. با توجه به سلیقه نقاش این تکنیک یا به صورت خطی انجام می شود و یا به صورت نقطه ای وخالدار. با این کار به آن قسمت از نقاشی عمق می دهید و رنگی متفاوت در آن بوجود می آورید.

قلموی خشک:(Drybrush) با استفاده ازقلموی خشک مقدار کمی رنگ  را به آرامی روی سطح بافت دار نقاشی بکشید.

چند نکته ایمنی: بسیاری از رنگدانه های سنتی که در رنگ روغن استفاده می شوند خطرناک است، به طور خاص، برخی از آنها حاوی سرب ، کادمیوم وکبالت هستند. رنگ هایی که رویآنها CL (برچسب توجه) از مؤسسه مواد هنر و خلاقیت(ACMI) حک شده است ، باید با احتیاط مورداستفاده قرار گیرند و به دستورالعمل آنها توجه شود.

حلال هایی مانند تربانتین و الکل های معدنی در فضای اتاق تبخیر می شوند، بنابراین شما باید در محلی با تهویه خوبکارکنید نه در فضای کاملاً بسته . حلال ها قابل اشتعال هستند و نباید در نزدیکی شعله قرار گیرند؛آنهارا در ظروف در بسته نگه داری کنید.

در هنگامی که نقاشی می کشید ازخوردن،نوشیدن و یا سیگار کشیدن اجتناب کنید. از اسپری رنگ استفاده نکنید ، مگر اینکه دریک اتاق با تهویه بسیار عالی باشید و حتماً از ماسک استفاده کنید.

         

نکاتی از رنگ روغن

1. روغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن بزرکآن است. سپس این روغن را با مواد رنگی مخلوط می‌کنند. رنگ‌دانه‌ها نیز معمولاً باپایه سرب و کادمیوم یاسنتتیک و پلیمری هستند.

2.  زمان زیادی لازم است تا روغن روی بوم خشک شود، بنابراین فرصت کافی برای کار روی تصویر را دارید. و این خصوصیت باعث تفاوت آن با بسیاری رنگ‌های دیگر می‌شود، چون نقاشی آن‌قدر خیس می‌ماند تا نتایجی که با هیچ وسیلة دیگری ممکن نیست را به وجود آورید و چنان‌چه کار خراب شد به سادگی می‌توان رنگ خیس را با چاقو خراشید و یا با پارچه و تربانتین پاک کرد.

3.  معمولی‌ترین چیزی که بر روی آن نقاشی می‌کشند بوم است که در انواع کتانی، پنبه‌ای و مقوایی است.

4. برای مخلوط کردن رنگ از پالت استفاده می‌کنندکه بهتر است هر دو طرف آن را روغن برزک زنیم و بگذاریم خشک شود. با این کار دیگررنگ به داخل آن نفوذ نمی‌کند و به راحتی می‌توان رنگ را از روی پالت پاک کنیم.

5. کشف رنگ روغن کمی شبیه به ورود به دنیای جدید است،رنگ روغن توسط نقاشان اهل فنلاند در قرن پانزدهم میلادی اختراع شد.

6.  روغن کتان نیز ماننددیگر روغن در برابر آب مقاومند.و برای پاک کردن آنها باید از تینر، تربانتین،اسکاتیف و... استفاده نمود.

7.  کاغذها و پارچه‌های آغشته به روغن و تینر و... به شدت آتش گیرند! آنها را پس از مصرف در آب یا درپلاستیک و در جای خنک قرار دهید.

8. بسیاری از رنگ های روغنی دارای مواد شیمیایی سمی هستند. سرب در دراز مدت ما را در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌دهد.

9.  برای اینکه دستتان رنگی نشود ابتدا دستتان را باروغن وازلین یا روغن خوراکی چرب کنید سپس با رنگ کارکنید.

10.   رﻧﮓ روﻏﻦ ﻧﻘﺎﺷﯽ از ﻧﻈﺮ ﻏﻠﻈﺖ ﺑﺎﯾﺪ در ﺣﺪیﺑﺎﺷﻨﺪ ﮐﻪ ﻧﻘﺎش ﺑﺘﻮاﻧﺪ ﺑﺮاﺣﺘﯽ ﺑﺎ آنﮐﺎر ﮐﻨﺪ. رنگ ﻧﺒﺎﯾﺪ آﻧﻘﺪر ﺷﻞ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺷﺮه ﮐﻨﺪ وﻧﯿﺰﻧﺒﺎﯾﺪ آﻧﻘﺪر ﺳﻔﺖ ﺑﺎﺷﺪﮐﻪ ﻗﻠﻢ‌ﻣﻮ ﻧﺘﻮاﻧﺪ راﺣﺖ ﺣﺮﮐﺖ ﮐﻨﺪ.

 

انواع تکنیکهای رنگ روغن

آلا پریما: (alla prima) آلا پریما یا خیسروی خیس یک اصطلاح ایتالیایی است و به معنی رنگ مستقیم است . به این صورت که رنگرا به طور مستقیم روی کرباس بوم قرار میدهیم ، این سبک بدون رنگ های زیر سازی است، یعنی رنگی در زیر کار نیست که بخواهیم خشک شود پس در این سبک کار خیلی زود تماممی شود.

ایمپاستو:(Impasto) استفاده از یک لایهضخیم از رنگ که بافت قلم مو یاکاردک نقاشی را حفظ می کند. مدت زمان طولانی طول می کشد که رنگ های استفاده شده روی بوم خشک شوند و در طول این زمان شما می توانید ترکیبات ظریفی از جزئیات دربافت را بوجود آورید ، اما نمی توانید به سرعت اصلاحات مورد نیاز را با لایه بندیهای خیس بر رنگ های خشک اجرا کنید.

کاردک نقاشی: با استفاده از کاردک نقاشی می توان یک لایه بافتدارازرنگ را اعمال کرد. عدم کنترل دقیق در استفاده از کاردک مشکل خاصی بوجودنمی آورد و می توان به راحتی با رنگ ها بازی کرد و طرح مورد نظر را بوجود آورد اماهمین کار با قلمو بسیار سخت است. لذت نقاشی با این سبک بسیار جالب است حتماًامتحان کنید.

رنگ زمینه: روی سطحی که دارای ته مایه رنگ است رنگی با کنتراست بیشتر برایلایه بعدی استفاده کنید، به این معنی که دو رنگ متضاد روی هم قرارگیرند. رنگ زمینه در رنگ روغن بسیار مهم است.

زیر سازی: (Underpainting) نقاشی را با رنگ کم( لایه ای نازک) شروع کنید تا خیلی زود خشک شود (مانند یک لایه خاک) و این کارباید قبل از اضافه کردن رنگ های اصلی طرح و سایر جزئیات روی بوم انجام شود ، دقیقابه معنای زیر سازی.

پولیش: پولیش یک لایه شفاف روی رنگ های خشک شده است. از یک پولیش متوسط باشفافیت بالا استفاده کنید. در این قسمت کار صبر و دقت زیادی باید داشته باشید.پولیش ها اکثراً به صورت اسپری هستند.

ایجاد عمق: (Scumbling) یک لایه از رنگ راروی رنگ های خشک و یا کمی خشک قراردهید، این کار اجازه می دهد که رنگ زیرین کمتربه چشم آید. با توجه به سلیقه نقاش این تکنیک یا به صورت خطی انجام می شود و یا به صورت نقطه ای و خالدار. با این کاربه آن قسمت از نقاشی عمق می دهید و رنگی متفاوت در آن بوجود می آورید.

قلموی خشک: (Drybrush) با استفاده ازقلموی خشک مقدار کمی رنگ  را به آرامی روی سطح بافت دار نقاشی بکشید.

بسیاری از رنگدانه های سنتی که در رنگ روغن استفاده می شوند خطرناک است، به طور خاص، برخی از آنها حاوی سرب ، کادمیوم و کبالت هستند. رنگ هایی که رویآنها CL(برچسبتوجه)از مؤسسه مواد هنر و خلاقیت(ACMI) حک شده است ، بایدبا احتیاط مورد استفاده قرار گیرند و به دستورالعمل آنها توجه شود.

حلال هایی مانند تربانتین و الکل های معدنی در فضای اتاق تبخیر میشوند، بنابراین شما باید در محلی با تهویه خوب کار کنید نه در فضای کاملاً بسته .حلال ها قابل اشتعال هستند ونباید در نزدیکی شعله قرار گیرند؛ آنها را در ظروف دربسته نگه داری کنید ..از اسپری رنگ استفاده نکنید ، مگر اینکه دریک اتاق با تهویه بسیار عالی باشید وحتماً از ماسک استفاده کنید.    دوره های مرتبط