<%= Application["key_word2"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["uni_title"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["description"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>
1398 پنجشنبه 25 مهر
 
<%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>

نقاشی پاستل کار در

با مجوز رسمی از اداره فنی و حرفه ای ، وزارت کار و امور اجتماعی
مشاوره رایگان ثبت نام
22764035-6
09363960539
دیپلم - MBAمعرفی دوره نقاشی پاستل کار در

توانايي آماده سازي زمينه كار  پاستل

آموزش نقاشی با پاستل

دو تکنیک در پاستل وجود دارد. روش خشک وروش خیس. در روش خشک که رایجتر است تنهای رنگی با پهنای پاستل بروی زمینه زدهمیشود. رنگهای پاستل را نمیتوان بصورت لایه لایه خیلی روی یکدیگر زد. چون کدر ومات میشوند. همچنین رنگها روی زمینه خیلی خوب با یکدیگر مخلوط نمیشوند. در کار باپاستل هرچه تعداد و تنوع رنگهای مورد استفاده تان بیشتر باشد بهتر است. میتوان باانگشت یا محو کن قسمتهایی از نقاشی را که نیاز دارد، محو و نرم نمود. زمینه هایپرزدار و زبر برای کار با پاستل مناسبترند و رنگهای پاستل که مات و ظریف میباشندروی این سطوح بهتر قرار گرفته و مینشینند.

پاستل در کشیدن اتودها و اسکیسها آزادی خاصی به دستنقاش میدهد. رنگهای پاستلی روی زمینه سفید درخشندگی بهتری دارند. سطح کاغذ پاستلهرچه زبرتر و پرزدارتر باشد بهتر است. از کتان ریزبافت نیز که بخوبی بروی مقوایکلفت یا تخته سه لایی چسبانده شده باشد، میتوان بعنوان زمینه استفاده کرد. برایاینکه ذرات پاستل بهتر روی زمینه بند شوند زمینه را با محلول رقیق چسب کازئین کهدر آن سنگهای کوبیده مخلوط کرده باشند میپوشانند. برای اینکه رنگهای پاستل روی کاغذیا زمینه یا پارچه برجسته تر شوند، به چسب پودر رنگی روشن و معمولا خاکستریمیزنند. زمینه را پس از خشک شدن باید با سمباده مالید تا زبری زیاده آن گرفته شود.

در روش خیس به پاستل آب میزنند ورنگ را با قلم مو روی کاغذ میمالند. کار با این روش برای مبتدیها دشوار است. بایددقت داشت که رنگها در اثر خیس شدن تیره تر میشوند.

پاستل را به همراه آبرنگ و گواشو سایر رنگهای چسبی میتوان بکار برد. گاهی زمینه رنگی را با رنگهای فوق میزنند وبعد برای تغییر تن رنگی قشر نازکی از پاستل بروی آن میمالند.

بهترین زمینه نقاشی با پاستل در ابتدایراه، استفاده از کرباسِ کشیده شده است؛ همان بوم های سفید رنگی که مخصوص نقاشی رنگروغن هستند. این بوم ها را می توانید از مغازه به صورت آماده تهیه کنید و یاخودتان بسازید. برای این کار کافیست کرباس را تا جای ممکن بکشید و روی قاب چهارگوشساخته شده از چوب با میخ محکم کنید. حتماً توجه داشته باشید کرباس هیچ گونه چین وچروکی نداشته باشد. صاف و محکم و البته یکدست بودن سطح زمینه نقاشی، تأثیر شگرفیدر نقاشی دارد. برای یکدست کردن سطح کرباس نیز می توانید از  کاغذهای مشکی سنباده استفاده کنید.

انواع پاستل(چرب و گچي)

پاستل: نوك اين ابزارداراي مواد رنگيناست.قدرت تركيب رنگها در پاستل گچي بيشتر است .

نقاشي به شيوه پاستل گچي معمولا رويمقواهاي رنگي مخصوصي كه {مقواي پاستل}ناميده مي شود ؛ صورت مي گيرد.مقواي پاستلبافتهاي درشتي دارد. در اين شيوه ابتدا باپاستل گچي طرح را رنگ ميزنند و سپس با انگشت؛ پنبه يا محو كن رنگها را محو مي كنند. ويژگي پاستل گچي درمحو شدن زيباي رنگها ؛ ايجاد سايه - روشنهاي شفاف و هاله هاي رنگي است.

پاستل در دو نوع گچي و روغني است . پاستلروغني ( مداد شمعي) بيشتر براي نقاشي كودكان مناسب است. پاستل روغني بر خلاف پاستلگچي به راحتي قابل محو شدن نيست.(براي محو كردن از بنزين استفاده ميشود.)رنگهاي آنبسيار شفاف و نقاشي با آن نسبتا ساده و دلنشين است. بيشتر پاستلهاي روغني ساده و ارزان از كيفيت خوبي برخوردار نيستند.پاستل 32 رنگه چيني نمونه اي از پاستلهاي روغني مطلوب و شفاف به شمار مي رود. پاستل:مقواي پاستل(كاغذ خيلي سفت و موج داركه دررنكهاي گوناگون وجوددارد.

پاستلگچی

 پاستل گچي  (softpastel) خميري است از رنگيزهي خوب ساييده شده و محلول رقيق كتيرا-يا متيل سلولز- كه به شكل قلمه در آمده{وا‍‍ژه"پاستل" از pastello ايتاليايي به معناي "خمير" گرفته شده است}.ذراترنگيزه در پاستل گچي به سستي پيوند مي يابند و خوب به زمينه نمي چسبند.

اگرچه در سده های پانزدهم و شانزدهم ازرنگیزه سست پیوند برای طراحی رنگی استفاده می شد هنر نقاشی پاستلی از سده هجدهم بهبعد رواج یافت. رزالبا کاری یرا(R.Carriera)تکچهرها و طرح های جالب با پاستل پدید آورد. مریس کانت دلاتور(M.Quentin de latour)وژان باتیست شاردن(J.Batiste Charden) از امکانات این رسانه بخوبی بهرهگرفتند. ادگار دگا(E.Degas)نامدارترین نقاشی که با پاستل کار میکرد-تلفیق پاستل با مواددیگر را نیز آزمود.

پاستل های گچی موجود در بازار معمولاحاوی مقداری ماده محافظت کننده وگاه دارای ماده ضد قارچ اند.در رنگسایه های مختلفاز هر رنگ به مقدار لازم گل سفید به کار میرود(پاستل های روشن به مقدار زیاد گلسفید و اندکی رنگیزه دارند).

تولید کنندگان مواد هنری-انواع پاستلهای گچی سفت-نیمه سخت- ونرم در شکل های مختلف(مستطیلی پهن یا باریک ویا استوانهای)را به بازار عرضه میکنند.مدادپاستل با غلاف چوبی نیز ساخته میشود که مغز آن سختتر از قلمه پاستل است.

تثبیت کنند های پاستل

ذرات رنگیزه پاستل گچی مانند"غبار"بر روی زمینه می نشینند و بسا که با فوت کردن ملایم پراکنده شوند.بنابراین طرح یانقاشی پاستلی را پس از اتمام کار باید به طریقی حفظ کرد.بدین منظور غالبا مادهتثبیت کننده(Fixative)به کار میبرند.یاد آور می شوم که تثبیت کننده ها نمود نقاشیپاستل را کم یا بیش تغییر میدهند.در بعضی رنگیزه های پاستل احتمال تغییر رنگ بیشتراست. اگرنقاشی یا طراحی پاستلی در قاب شیشه ای جای داده شود دیگر تثبیت آن ضرورتی ندارد.

 بستر ها و زمینه ها

رنگ پاستل به راحتی بر سطح کاغذ های NOTمی نشیند.از کاغذهای H.P.هم می توان برای بسترطراحی با پاستل استفاده کرد ولی کاغذ های براق به هیچ وجه برای این کار مناسبنیستند.در واقع استقرار ذرات رنگیزه بر روی سطح بستر مستلزم دندانه دار بودن آناست.بنابراین پاستل را نه فقط بر روی کاغذ های طراحی وآبرنگ بلکه روی تخته یامقوای آستر کاری شده نیز می توان به کار برد.

اغلب نقاشانی که با پاستل گچی کارمیکنند کاغذ رنگدار را بر کاغذ سفید ترجیح می دهند.برای ته رنگ زدن بر کاغذ سفیدمی توان از آبرنگ-تمپرا-آکریلیک رقیق و حتی از جوهرهای با ثبات استفاده کرد.کاغذهای رنگی مخصوص کار با پاستل - در رنگ های متنوع و طیفی از خاکستری های روشن تاسیاه - در بازار یافت می شود.

محافظت از آثار پاستلی

نقاشی یا طرح پاستلی باید همواره درمحیطی خشک نگه داری شود تا از تاثیر مخرب قارچ ها مصون بماند. برای محافظت نقاشیلازم است که در قاب شیشه ای نگه داری شود و پشت قاب با مقوا بسته شود.

 

 روش های کار با پاستل گچی

  طراحی پاستلی کیفیتی نرم وماتدارد.هنگامی که قلمه پاستل برسطح بستر کشیده می شود -رنگیزه خرد شده در الیاف کاغذو یا در روکش بستر جای میگیرد.مقداری از غبار رنگ هم در هوا و کف زمین وروی دست هاو لباس پراکنده میشود.به همین دلیل باید از کاربرد پاستل های حاوی رنگیزه سمیخودداری کرد.

جلوه های خطی و رنگسایه ای: روش معمول در نقاشی پاستل این است کهابتدا رنگ ها ورنگسایه ها را با انگشت-محوکن ویا قلمو به نرمی در هم می آمیزند وسپس روی این سطح رنگی-لکه ها یا خطوط دیگری میگذارند.نحوه استقرار رنگیزه بر سطحکاغذ بستگی دارد به میزان فشاری که بر قلمه وارد می آید.

چهره نگاری با پاستل: پاستل به دلیل خصوصیاتش ماده مناسبیبرای چهره نگاری است.با پاستل می توان سایه ها وروشنی های چهره را به طور کامل بازنمایی کرد.هرچند که پاستل های گچی ماهیتا در طیف رنگسایه های متوسط تا روشن بهترعمل میکنند.روش درست این است که کار از نواحی روشن وبه سایه های تیره ختم شود.درکار با پاستل باید مواظب بود که بخش های نقاشی شده بر اثر تماس دست مخدوشنشوند.برای تغییر و اصلاح کار میتوان از پاک کن خمیرگونه استفاده کرد.

نکاتی از پاستلگچی

1-  رنگ‌دانة ساییدهشده و محلول رقیق کتیرا که به شکل قلمی، چهارگوش یا مداد درآمده باشد را پاستل گچیمی‌گویند.

2-  پاستل گچی مثلدیگر رنگ‌ها نیست و خوب به زمینه نمی‌چسبد و پوشانندگی آن کم است و حالت غبارگونهبه زمینه می‌چسبد.

3-  پاستل‌های گچی درشکل‌های سخت، نیمه سخت و نرم وجود دارد که می‌توان کیفیت‌های متفاوت را در کنار همبه کار برد.

4-  برای جلوگیری ازآسیب ندیدن کار پاستل بهتر است از تثبیت‌کننده(Fixative) استفاده کرد. اما اگر آن را درون قاب شیشه‌ای نگهداری کنیماحتیاجی به فیکساتیو نیست چون اصولاً تثبیت‌کننده‌ها رنگ‌ها را کمی تیره‌تر می‌کنندو این موضوع به خصوص به کارهایی که روی زمینة تیره‌ای نقاشی شده، آسیب می‌زند وجلوه و زیبایی کار ممکن است دست‌خوش تغییر قرار گیرد.

5-  اصولاً کار پاستلبه جای مقوا و زمینه‌های سفید روی زمینه‌های رنگی کار می‌شود و به تناسب طرح مقوایرنگ مرتبط با آن را استفاده می‌کنند.

6-  به دلیل این‌کهکار پاستل روی بافت‌های دندانه‌دار بهتر می‌نشیند، مقواهای بافت‌دار برای این کارمناسب‌تر هستند. زمینه‌های ﺑﺮاق ﺑﺮای اﯾﻦ ﮐﺎر ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ.

7-  روش درست در نقاشیپاستل این است که کار از قسمتهای روشن شروع و به قسمت‌های تیرهختم می‌شود.

8-  پاستل می‌تواند همیک کار نقاشی و هم یک کار طراحی باشد. در صورتی که فقط از خطوط استفاده شود و رنگرا به صورت زبر روی کار باقی گذاریم به کارهای طراحی شبیه‌تر است و در صورتی کهرنگ‌ها را در هم ادغام کنیم و از انگشتان و محو کن برای نرم کردن کار استفاده کنیمبه کار نقاشی نزدیک می‌شویم.

9-  هنگامی ﮐـﻪ ﻗﻠﻤـﻪﭘﺎﺳـﺘﻞ ﺑﺮﺳﻄﺢ ﺑﺴﺘﺮ ﮐﺸﯿﺪه ﻣﯽﺷﻮد، رﻧﮕﯿﺰه ﺧﺮد ﺷﺪه در اﻟﯿﺎف ﮐﺎﻏـﺬ و ﯾـﺎ در روﮐﺶ ﺑﺴﺘﺮﺟﺎی ﻣﯿ‌ﮕـﯿﺮد. ﻣﻘـﺪاری از ﻏﺒـﺎر رﻧـﮓ هم در هوا و ﮐـﻒ زﻣﯿﻦ وروی دﺳﺖ‌ها و ﻟﺒﺎسﭘﺮاﮐﻨـﺪه ﻣﯿ‌‌ﺸـﻮد. ﺑـﻪ همین دﻟﯿـﻞﺑﺎﯾـﺪ از ﮐﺎرﺑﺮد ﭘﺎﺳﺘﻞ‌های ﺣﺎوی رﻧﮕﯿﺰه ﺳﻤﯽﺧﻮدداری ﮐﺮد.

10-              در ﮐـﺎر ﺑـﺎﭘﺎﺳـﺘﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﻮاظـﺐ ﺑـﻮد ﮐـﻪﺑﺨـﺶ‌های ﻧﻘﺎﺷـﯽ ﺷـﺪه ﺑـﺮ اﺛـﺮ ﺗﻤـﺎس دﺳـﺖ ﻣﺨﺪوشﻧﺸﻮﻧﺪ. ﺑﺮای ﺗﻐﯿﯿﺮ و اﺻﻼح ﮐـﺎر ﻣﯿ‌‌‎‌ﺘـﻮان از ﭘـﺎک ﮐـﻦ ﺧﻤﯿﺮی استفاده‌کرد.

http://www.meloteca.com/imagens/paintaings/degas_prima-ballerina.jpghttp://www.nicolalalli.it/images/solitudini/images/53.%20E.%20Degas%20%27L%27assenzio%27%20.JPGhttp://www.shela-nye.com/shu/docs/maetro%20f.jpg

http://www.jocastilloart.com/Resources/2008/01708rgeraniums.jpghttp://www.jocastilloart.com/Resources/2007/OnTEdge07.JPEG

 

 

     دوره های مرتبط