<%= Application["key_word2"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["uni_title"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %> <%= Application["description"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>
1398 پنجشنبه 25 مهر
 
<%= Application["key_word"].ToString().Replace("،", " ، ").Replace(",", " , ") %>

نقاشی رنگ روغن کار در

با مجوز رسمی از اداره فنی و حرفه ای ، وزارت کار و امور اجتماعی
مشاوره رایگان ثبت نام
22764035-6
09363960539
دیپلم - MBAمعرفی دوره نقاشی رنگ روغن کار در

رنگ روغن

رنگ روغن یکی از مواد به‌کار رفته در نقاشی و همچنین نام دسته‌ایاز تکنیک‌های نقاشی است که از این ماده استفاده می‌کنند. روغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شود کهرایج‌ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است. سپس این روغن را با موادرنگی مخلوط می‌کنند. رنگ‌دانه‌ها نیز معمولاً با پایه سرب و کادمیوم یا سنتتیک و پلیمریهستند. برای پاک کردن رنگ روغن از تینراستفاده می‌شود.

در این نوع رنگ‌ها ، رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استرگلیسیرین با اسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند. اینروغن‌‌ها در هوا اکسیده شده و به ترکیبات سیر شده تبدیل می شوند و لایه‌ای سخت مقاومو محافظ تشکیل می دهند که از نفوذ آب در رنگ دانه جلوگیری می کنند.

رقیق کننده: برای رقیق کردن و سهولت کاربرد رنگ به کار می رود و معمولایک حلال هیدرو کربنی نظیر تربانتین است که به روغن تربانتین شهرت دارد.

خشک کننده: یکی از اجزای رنگ‌های روغنی است که در حقیقت نقش کاتالیزوردر تسریع اکسیداسیون و خشک شدن رنگ ها را دارد و معمولا مخلوطی از اکسید های سرب ،منگنز و کبالت در ( روغن بزرک )بصورت استر مصرف می شود. رنگهاي پوششي (رنگ روغني)

تركيبي از رنگدانه‌ها، رنگدانه يارها، حلال، روغن اسكاتيف،روغن برزك و ... مي‌باشد رنگهاي روغني به وسيله تينر روغني رقيق مي‌شوندو رنگها هواخشك هستند اين رنگها در دو نوع مات و براق به بازار عرضه مي‌شوند و قابل استفاده باقلم مو، پيستوله و غلتك مي‌باشند رنگهاي روغني حدود 12 ساعت زمان لازم دارند تا بهطور نهايي خشك شوند و براي خشك شدن سطحي در حدود 4 تا 6 ساعت زمان لازم است.

البته دماي هوا تاثير زيادي دارد.در گذشته براي مات كردن رنگهايروغني براق،مقداري مل الك شده داخل آن ريخته و آن را خوب مخلوط مي‌كردند كه اينكارعلاوه بر زبري رنگ باعث گرانروي آن مي‌شد.كه براي از بين بردن زبري و گرانروي آن مقداريتينر روغني و روغن اليف به آن اضافه ميكردند.

رنگهاي روغني براق از استحكام و بهداشت بيشتري نسبت به رنگهايروغني مات دارد. امروزه براي رنگ آميزي مصنوعات چوبي كمتر از رنگ روغن استفاده مي‌شودزيرا اين رنگها مدت زيادي را براي خشك شدن نياز دارند. اين رنگها قابل استفاده با قلممو، پارچه بدون پرز، پيستوله و غلطك مي‌باشد.در صورت نبودن تينر روغني از بنزين و نفتبه عنوان رقيق كننده مي‌توان استفاده نمود.     

 

 

 

رنگزمینه

روی سطحی که دارای ته مایه رنگ است رنگیبا کنتراست بیشتر برای لایه بعدی استفاده کنید، به این معنی که دو رنگ متضاد رویهم قرار گیرند. رنگ زمینه در رنگ روغن بسیار مهم است.

زیر سازی:(Underpainting) نقاشی را با رنگ کم ( لایه ای نازک)شروع کنید تا خیلی زود خشک شود (مانند یک لایه خاک) و این کار باید قبل از اضافهکردن رنگ های اصلی طرح و سایر جزئیات روی بوم انجام شود ، دقیقا به معنای زیر سازی.

پولیش: پولیش یک لایه شفاف روی رنگ های خشک شده است. ازیک پولیش متوسط با شفافیت بالا استفاده کنید. در این قسمت کار صبر و دقت زیادیباید داشته باشید. پولیشها اکثراً به صورت اسپری هستند.

ایجاد عمق:(Scumbling) یک لایه از رنگ را روی رنگ های خشک و یاکمی خشک قرار دهید، این کار اجازه می دهد که رنگ زیرین کمتر به چشم آید. با توجهبه سلیقه نقاش این تکنیک یا به صورت خطی انجام می شود و یا به صورت نقطه ای وخالدار. با این کار به آن قسمت از نقاشی عمق می دهید و رنگی متفاوت در آن بوجود میآورید.

قلموی خشک:(Drybrush) با استفاده از قلموی خشک مقدار کمی رنگ  را به آرامی روی سطح بافت دار نقاشی بکشید.

چند نکته ایمنی: بسیاری از رنگدانه های سنتی که در رنگروغن استفاده می شوند خطرناک است، به طور خاص، برخی از آنها حاوی سرب ، کادمیوم وکبالت هستند. رنگ هایی که روی آنها CL (برچسب توجه) از مؤسسه مواد هنر و خلاقیت(ACMI) حک شده است ، باید با احتیاط مورداستفاده قرار گیرند و به دستورالعمل آنها توجه شود.

حلال هایی مانند تربانتین و الکل هایمعدنی در فضای اتاق تبخیر می شوند، بنابراین شما باید در محلی با تهویه خوب کارکنید نه در فضای کاملاً بسته . حلال ها قابل اشتعال هستند و نباید در نزدیکی شعله قرار گیرند؛آنها را در ظروف در بسته نگه داری کنید.

در هنگامی که نقاشی می کشید از خوردن،نوشیدن و یا سیگار کشیدن اجتناب کنید. از اسپری رنگ استفاده نکنید ، مگر اینکه دریک اتاق با تهویه بسیار عالی باشید و حتماً از ماسک استفاده کنید.

         

نکاتی از رنگ روغن

1.            روغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شودکه رایج‌ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن بزرک آن است. سپس این روغنرا با مواد رنگی مخلوط می‌کنند. رنگ‌دانه‌ها نیز معمولاً با پایه سرب و کادمیوم یاسنتتیک و پلیمری هستند.

2.             زمان زیادی لازم است تا روغن روی بوم خشک شود، بنابراینفرصت کافی برای کار روی تصویر را دارید. و این خصوصیت باعث تفاوت آن با بسیاری رنگ‌هایدیگر می‌شود، چون نقاشی آن‌قدر خیس می‌ماند تا نتایجی که با هیچ وسیلة دیگری ممکن نیسترا به وجود آورید و چنان‌چه کار خراب شد به سادگی می‌توان رنگ خیس را با چاقو خراشیدو یا با پارچه و تربانتین پاک کرد.

3.             معمولی‌ترین چیزی که بر روی آن نقاشی می‌کشند بوماست که در انواع کتانی، پنبه‌ای و مقوایی است.

4.             برای مخلوط کردن رنگ از پالت استفاده می‌کنند کهبهتر است هر دو طرف آن را روغن برزک زنیم و بگذاریم خشک شود. با این کار دیگر رنگ بهداخل آن نفوذ نمی‌کند و به راحتی می‌توان رنگ را از روی پالت پاک کنیم.

5.             کشف رنگ روغن کمی شبیه به ورود به دنیای جدید است،رنگ روغن توسط نقاشان اهل فنلاند در قرن پانزدهم میلادی اختراع شد.

6.             روغن کتان نیز مانند دیگر روغن در برابر آب مقاومند.و برای پاک کردن آنها باید از تینر، تربانتین، اسکاتیف و... استفاده نمود.

7.             کاغذها و پارچه‌های آغشته به روغن و تینر و... بهشدت آتش گیرند! آنها را پس از مصرف در آب یا در پلاستیک و در جای خنک قرار دهید.

8.             بسیاری از رنگ های روغنی دارای مواد شیمیایی سمیهستند. سرب در دراز مدت ما را در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌دهد

9.             برای اینکه دستتان رنگی نشود ابتدا دستتان را باروغن وازلین یا روغن خوراکی چرب کنید سپس با رنگ کار کنید

10.       رﻧﮓ روﻏﻦ ﻧﻘﺎﺷﯽ از ﻧﻈﺮ ﻏﻠﻈﺖ ﺑﺎﯾﺪ در ﺣﺪی ﺑﺎﺷﻨﺪ ﮐﻪ ﻧﻘﺎش ﺑﺘﻮاﻧﺪﺑﺮاﺣﺘﯽ ﺑﺎ آنﮐﺎر ﮐﻨﺪ. رنگ ﻧﺒﺎﯾﺪ آﻧﻘﺪر ﺷﻞ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺷﺮه ﮐﻨﺪ و ﻧﯿﺰﻧﺒﺎﯾﺪ آﻧﻘﺪر ﺳﻔﺖ ﺑﺎﺷﺪﮐﻪ ﻗﻠﻢ‌ﻣﻮ ﻧﺘﻮاﻧﺪ راﺣﺖ ﺣﺮﮐﺖ ﮐﻨﺪ.

 

انواع تکنیکهای رنگ روغن

آلا پریما: (alla prima) آلا پریما یا خیس روی خیس یک اصطلاح ایتالیایی است و بهمعنی رنگ مستقیم است . به این صورت که رنگ را به طور مستقیم روی کرباس بوم قرار میدهیم ، این سبک بدون رنگ های زیر سازی است ، یعنی رنگی در زیر کار نیست که بخواهیمخشک شود پس در این سبک کار خیلی زود تمام می شود.

ایمپاستو:(Impasto) استفاده از یک لایه ضخیم از رنگ که بافت قلم مو یاکاردک نقاشی را حفظ می کند. مدت زمان طولانی طول می کشد که رنگ های استفادهشده روی بوم خشک شوند و در طول این زمان شما می توانید ترکیبات ظریفی از جزئیات دربافت را بوجود آورید ، اما نمی توانید به سرعت اصلاحات مورد نیاز را با لایه بندیهای خیس بر رنگ های خشک اجرا کنید.

کاردک نقاشی: با استفاده از کاردک نقاشی می توان یک لایهبافتدار از رنگ را اعمال کرد. عدم کنترل دقیق در استفاده از کاردک مشکل خاصی بوجودنمی آورد و می توان به راحتی با رنگ ها بازی کرد و طرح مورد نظر را بوجود آورد اماهمین کار با قلمو بسیار سخت است. لذت نقاشی با این سبک بسیار جالب است حتماًامتحان کنید.

رنگ زمینه: روی سطحی که دارای ته مایه رنگ است رنگی با کنتراستبیشتر برای لایه بعدی استفاده کنید، به این معنی که دو رنگ متضاد روی هم قرارگیرند. رنگ زمینه در رنگ روغن بسیار مهم است.

زیر سازی: (Underpainting) نقاشی را با رنگ کم ( لایه ای نازک) شروع کنید تا خیلیزود خشک شود (مانند یک لایه خاک) و این کار باید قبل از اضافه کردن رنگ های اصلیطرح و سایر جزئیات روی بوم انجام شود ، دقیقا به معنای زیر سازی.

پولیش: پولیش یک لایه شفاف روی رنگ های خشک شده است. از یکپولیش متوسط با شفافیت بالا استفاده کنید. در این قسمت کار صبر و دقت زیادی بایدداشته باشید. پولیش ها اکثراً به صورت اسپری هستند.

ایجاد عمق: (Scumbling) یک لایه از رنگ را روی رنگ های خشک و یا کمی خشک قراردهید، این کار اجازه می دهد که رنگ زیرین کمتر به چشم آید. با توجه به سلیقه نقاشاین تکنیک یا به صورت خطی انجام می شود و یا به صورت نقطه ای و خالدار. با این کاربه آن قسمت از نقاشی عمق می دهید و رنگی متفاوت در آن بوجود می آورید.

قلموی خشک: (Drybrush) با استفاده از قلموی خشک مقدار کمی رنگ  را به آرامی روی سطح بافت دار نقاشیبکشید.

بسیاری از رنگدانههای سنتی که در رنگ روغن استفاده می شوند خطرناک است، به طور خاص، برخی از آنهاحاوی سرب ، کادمیوم و کبالت هستند. رنگ هایی که روی آنها CL (برچسبتوجه) از مؤسسه مواد هنر و خلاقیت(ACMI) حک شده است ، بایدبا احتیاط مورد استفاده قرار گیرند و به دستورالعمل آنها توجه شود.

حلال هایی مانندتربانتین و الکل های معدنی در فضای اتاق تبخیر می شوند، بنابراین شما باید در محلیبا تهویه خوب کار کنید نه در فضای کاملاً بسته . حلال ها قابل اشتعال هستند ونباید در نزدیکی شعله قرار گیرند؛ آنها را در ظروف در بسته نگه داری کنید .. از اسپری رنگ استفاده نکنید ، مگر اینکه دریک اتاق با تهویه بسیار عالی باشید و حتماً از ماسک استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     دوره های مرتبط